2025-04-17 06:05:56 – (SITA.sk)
Rozmazané videnie, zhoršené vnímanie farieb, problémy s čítaním či šoférovaním. Sivý zákal je jednou z najčastejších príčin zhoršeného zraku po päťdesiatke.
Napriek tomu o ňom stále kolujú mylné predstavy, napríklad že ide len o „neškodné zahmlenie“, ktoré vyriešia nové okuliare, čo vedie k zbytočnému odkladaniu liečby.
Čo je sivý zákal a prečo vzniká?
Sivý zákal (odborne katarakta) je ochorenie, pri ktorom dochádza k zakaleniu očnej šošovky. Tá má za úlohu zaostrovať svetelné lúče na sietnicu, no pri zákale sa šošovka stáva menej priehľadnou. Obraz, ktorý sa dostáva do mozgu, je potom rozmazaný, matný, s nízkym kontrastom. Mnohí pacienti si všímajú aj zníženú citlivosť na farby či zvýšenú citlivosť na svetlo.
Starnutie berie zrak: Očné choroby, ktoré ohrozujú každého po štyridsiatke
Najčastejšou príčinou je prirodzené starnutie oka. Po 65. roku života sa vyskytuje u každého piateho človeka, no v pokročilom veku je ešte častejší. Ochorenie však môže vzniknúť aj skôr – v dôsledku úrazu, cukrovky, dlhodobého užívania niektorých liekov (napr. kortikosteroidov), fajčenia alebo genetickej predispozície.
„Pri diabete prebiehajú metabolické zmeny spôsobené vysokou hladinou cukru v krvi. V šošovke sa zvyšuje obsah vody a poškodzujú sa jej proteíny, čo vedie k postupnému…
Čítať ďalej..
Zdroj obrázku: sita.sk
Originál článok : https://sita.sk/vzdravotnictve/zhorsuje-sa-vam-zrak-tento-nenapadny-problem-ma-viac-nasledkov-nez-tusite/
© SITA Všetky práva vyhradené.
+ There are no comments
Add yours